6.690,00 kr.
Gratis levering
På lager, leveringstid: Ca. 1-2 ugers leveringstid
Fabbian Aerostat Gulvlampe passer perfekt til moderne og klassiske interiørrum. Æstetisk balance mellem et skinnede mundblæst opalglas og dekorative mønstrer i metaltråde skaber en flot silhuet. Lampeskærmen spreder en ensartet lysfordeling og skjuler lyskilden inde i lampen.
Lyset er E27 15W 3000K 2000 lumen.
Fabbian Aerostat Gulvlampe er hele 128 cm høj, har 43 cm i skærmdiameter og 35 cm i foddiameter.
Designet af Guillaume Delvigne
| Spænding: | 230V |
|---|---|
| Fatning: | E27 |
| Max wattage: | 15W |
| Farvetemperatur: | 3000K |
| Materiale: | Glas/ Metal |
| Størrelse: | Ø43cm/H:128cm |
| Finish: | Messing |
| IP: | IP20 |
28 arkitekter og kendte designere (fx Tobia Scarpa, Roberto Pamio og Paolo De Lucchi) er med til at designe de karakteristiske lamper for det italienske brand Fabbian. Virksomheden så dagens lys allerede i 1961. Den blev hurtigt en anerkendt spiller på det internationale marked som producent af moderne design-belysning til både boligen og projektmarkederne.
Tidsløst og banebrydende design
Fabbians tradition for kvalitet, nyskabelse og banebrydende design betyder, at de i mere end 50 år har leveret smukke produkter til verdens designelskere. I Danmark kender vi bedst Ice Cube-serien. Den og mange andre mesterværker kan du købe her på siden, ligesom vi forhandler loftslamper, væglamper, gulvlamper og bordlamper fra Fabbian.
State of the art
Fabbian er placeret i det nordøstlige Italien, hvor de producerer deres lamper ved brug af avancerede produktionsmetoder. De nyeste trends og tendenser fortolkes, favnes og omsættes i kvalitets designerbelysning. En belysning, der er kendt for et unikt og karakteristisk Fabbian-præg. Enkelt, elegant, køligt.
Login