Lodes Pin Up Væglampe er en kompakt lampe, der forener enkle linjer og funktionalitet og skaber en smuk belysning. Lampens organiske designudtryk minder en skal og åbner som en skal. Takket være muligheden for at vippe lampehovedet skabes den perfekte accent i moderne indretninger med et smukt lys og lyseffekter.
Lyset er indbygget 6W LED CRI 90 3000K 515 lumen.
Lodes Pin Up Væglampe måler 10 cm I skærmdiameter, 15 cm i højde og 8 cm i dybde.
Fremstillet af metal i 3 flotte finish – hvid, sort og brun.
Designet af Andrea Tossetto i 2015
| Spænding: | 230V |
|---|---|
| Fatning: | LED Modul |
| Max. wattage: | 6W |
| Farvetemperatur: | 3000K |
| Farvegengivelse: | CRI 90 |
| Materiale: | Metal/Glas |
| Størrelse (BxHxD) cm: | 10x15x8 cm |
| Finish: | Brun, Hvid, Sort |
| IP: | IP20 |
Lodes har siden 1950 fremstillet lamper i et tidløst design, der har bibeholdt det klassiske look og bevaret sin plads i de moderne hjem. Det har gjort Studio Italia Design til en af de førende lampeproducenter på markedet.
Det klassiske og det uventede i ét produkt
Fælles for lamperne fra Lodes er, at de er udformet i en stilren kombination af metal og farver. Det er denne kombination af det klassiske og det uventede, der gør Lodes til en smuk detalje i dit hjem. Virksomheden bruger kun de fineste materialer som fx håndblæst glas fremstillet i Murano.
Farverne bestemmer looket
Til indendørs brug har vi et stort sortiment af lamper fra Lodes. Vi oplever, at lamperne er populære uanset om du har et retro-inspireret hjem med kreative detaljer eller et skandinavisk hjem med et minimalistisk udtryk. Det store udvalg af farver og faconer gør dem oplagte og unikke i de fleste hjem. Til udendørs brug findes der også en lang række smukke Lodes-lamper i et fantastisk design. Fx Studio Italia Copenhagen Poller IP67 pullert er et populært og kendt valg med sit enkle design og funktionalitet.
Login