12.499,00 kr.
Gratis levering
På lager, leveringstid: Ca. 1-2 ugers leveringstid
Lodes Croma Gulvlame er et ultraelegant gulvlys, der kombinerer det slanke designudtryk med innovationer. Croma har taget sit navn fra det italienske ord for 'ottendedel' og afspejler dynamikken i den musikalske tone. For at skabe den flotte lampe har designer vendt stellet på hovedet og udstyret med kraftfuldt lys med dæmpbare funktioner.
Lyset er indbygget 42W LED 2200K-3200K CRI90 5600 lumen.
Lodes Croma Gulvlame er hele 186 cm høj, har Ø30 cm i foddiameter og Ø7,6 cm i lampens top.
Fremstille af metal i 4 flotte finish – hvid, sort, bronze og grøn.
Design by Luca Nichetto i 2021
| Spænding: | 230V |
|---|---|
| Fatning: | LED Modul |
| Max. wattage: | 42W |
| Farvetemperatur: | 2700K-3200K |
| Farvegengivelse: | CRI 90 |
| Dæmpning: | Ja |
| Materiale: | Metal |
| Finish: | Bronze, Grøn, Hvid, Sort |
| Størrelse ( cm ): | H:186cm |
| IP: | IP20 |
Lodes har siden 1950 fremstillet lamper i et tidløst design, der har bibeholdt det klassiske look og bevaret sin plads i de moderne hjem. Det har gjort Studio Italia Design til en af de førende lampeproducenter på markedet.
Det klassiske og det uventede i ét produkt
Fælles for lamperne fra Lodes er, at de er udformet i en stilren kombination af metal og farver. Det er denne kombination af det klassiske og det uventede, der gør Lodes til en smuk detalje i dit hjem. Virksomheden bruger kun de fineste materialer som fx håndblæst glas fremstillet i Murano.
Farverne bestemmer looket
Til indendørs brug har vi et stort sortiment af lamper fra Lodes. Vi oplever, at lamperne er populære uanset om du har et retro-inspireret hjem med kreative detaljer eller et skandinavisk hjem med et minimalistisk udtryk. Det store udvalg af farver og faconer gør dem oplagte og unikke i de fleste hjem. Til udendørs brug findes der også en lang række smukke Lodes-lamper i et fantastisk design. Fx Studio Italia Copenhagen Poller IP67 pullert er et populært og kendt valg med sit enkle design og funktionalitet.
Login