1.519,00 kr.
Gratis levering
På lager, leveringstid: Ca. 1 uge leveringstid
Belid Tyson Gulvlampe giver en behagelig belysning i rigelig mængde og imponerer med sit stilfulde minimalistisk design.
Brug GU10 fatning til LED lyskilde, men bemærk, at pæren tilkøbes separat.
Vælg din Belid Tyson Gulvlampe mellem 2 modelvariationer - Tyson 127 og Tyson 126
Tyson 126 måler Ø5,5cm/H:105cm i lampehovedet, Ø17,8cm i lampefod og er hele 127cm høj. Leveres med ledning på 200cm.
Tyson 136 måler Ø5,5cm/H:10,5cm i lampehovedet, Ø19,8cm i lampefod, 59,7cm i armlængde og er hele 136cm høj. Leveres med ledning på 200cm.
Fås i 3 flotte finish – sort, hvid og messing.
Designet af Joakim Fihn
Spænding: | 230V |
---|---|
Klasse: | Klasse II |
Max Wattage: | 8W |
Modelnavn: | Tyson 127, Tyson 540, Tyson 136 |
Fatning: | GU10 |
Lyskilde: | Medfølger ikke |
Materiale: | Metal |
Finish: | Hvid, Messing, Sort |
IP: | IP20 |

Oplev en verden af traditionelt håndværk og skandinavisk kvalitet med det svenske designerlampebrand Belid. Siden 1969 har Belid designet lamper med høj funktionalitet og god belysning. Blandt danskernes favoritter er blandt andet Eclipse pendel, Diablo bordlampe og Abbe væglampe.
Førende lysleverandør i Norden
I Varberg på den svenske vestkyst, hvor saltvand møder skoven, har Belid lavet svensk belysning i årtier. I dag er virksomheden én af de førende lysleverandører i Norden og beskæftiger 165 medarbejdere, som arbejder tæt sammen med kunder og partnere om at skabe belysning af højeste kvalitet og funktionalitet.
Den gode lysoplevelse er grøn
Det særlige ved Belid er, at de producerer alt selv på egen fabrik i Sverige, og lamperne kommer stort set komplet samlet fra fabrikken. Virksomheden arbejder ud fra en overbevisning om, at lys skal skabe oplevelser og samtidig tage hånd om miljøet. Derfor er de fokuseret på at skabe lamper med lavt energiforbrug, der fremhæver det smukke i rummet. Se mere om BELID i denne video
Login