1.365,00 kr.
% Førpris: 1.671,00 kr. (18.31% besparet)Gratis levering
På lager, leveringstid: Ca. 1-3 dages leveringstid
Belid Eclipse Pendel Hvid er velkendt moderne belysningslampe med smukke designlinjer. Eclipse er fremstillet i metal i høj kvalitet, der fremhæver eksklusivt og elegant look.
Designet til give et smukt lys uden blænding, hvilket gøres ved at skjule lyskilden i buede skærme.
Belid Eclipse Pendel hvid måler 43 cm i skærmdiameter og 8,5 cm i højde og leveres med ledning på 300 cm.
Brug G9 fatning til lyskilden.
Med hensyn til miljø og besparelse på elregning anbefales anvendelse af LED pære.
| Spænding: | 230V |
|---|---|
| Klasse: | Klasse II |
| Fatning: | G9 |
| Max. wattage: | 60W |
| Lyskilde: | Medfølger ikke |
| Dæmpning: | Ja |
| Materiale: | Metal |
| Størrelse: | Ø43cm/H:6cm |
| Ledningslængde: | 300cm |
| Lampefarve: | Mathvid |
| IP: | IP20 |
Oplev en verden af traditionelt håndværk og skandinavisk kvalitet med det svenske designerlampebrand Belid. Siden 1969 har Belid designet lamper med høj funktionalitet og god belysning. Blandt danskernes favoritter er blandt andet Eclipse pendel, Diablo bordlampe og Abbe væglampe.
Førende lysleverandør i Norden
I Varberg på den svenske vestkyst, hvor saltvand møder skoven, har Belid lavet svensk belysning i årtier. I dag er virksomheden én af de førende lysleverandører i Norden og beskæftiger 165 medarbejdere, som arbejder tæt sammen med kunder og partnere om at skabe belysning af højeste kvalitet og funktionalitet.
Den gode lysoplevelse er grøn
Det særlige ved Belid er, at de producerer alt selv på egen fabrik i Sverige, og lamperne kommer stort set komplet samlet fra fabrikken. Virksomheden arbejder ud fra en overbevisning om, at lys skal skabe oplevelser og samtidig tage hånd om miljøet. Derfor er de fokuseret på at skabe lamper med lavt energiforbrug, der fremhæver det smukke i rummet. Se mere om BELID i denne video
Login